Szombathely városvezetése klíma- és környezetvédelmi célkitűzéseinek megvalósításához járul hozzá a 2020. év végén támogatást nyert uniós hátterű, nemzetközi projekt, a JUSTNature, melyben nyolc ország hét városa között szerepel Szombathely: Magyarországot városunk mellett a budapesti ABUD Mérnökiroda képviseli. A természetalapú megoldások hosszú távú fenntartása érdekében egy együttműködő és támogató hálózat létrehozása is a projekt célja, amely hálózat keretein belül az Önkormányzat civil és szakmai szervezetekkel, érdeklődő helyi lakosokkal és vállalkozásokkal együttműködve alakítja ki a konkrét terveket.
A keddi műhelymunka – ennek a célkitűzésnek megfelelve – nyitott volt az érdeklődők számára: a házigazda önkormányzat és az ABUD Mérnökiroda képviselőjén túl városi cégek, egyesületek képviselői és érdeklődő polgárok is megjelentek a Jászai Utcai Közösségi Térben.
Dr. László Győző, Szombathely MJV alpolgármestere nyitotta meg a programot, s elmondta, Szombathely számára kiemelten fontos a környezetvédelem, amiről azonban nem elég beszélni, mindenkinek meg kell tennie a maga – az egyén, egy mikroközösség, egy város és egy ország – szintjén, a maga közösségében azokat a lépéseket, melyek realizálhatják is egy zöldebb jövő terveit.
Az alpolgármester elmondta, büszke rá, hogy Szombathely hozzájárul ehhez, olyan konkrét lépésekkel, mint az 1000 fa program, a körforgásos gazdálkodás erősítése az újrahasznosítási programokkal, mint például a vadvirágos rétek program, a sütőolajgyűjtő vagy a fecskementő program, s nem utolsósorban a JUSTNature projekt. Ezek évek, évtizedek múlva hálálják meg a beléjük fektetett energiát vagy éppen mutatják meg a károkat, ha elhanyagoljuk őket: ezért alapvető feladat a zöldszemlélet közvetítése, hogy a következő generációknak egy fenntartható bolygót adjunk tovább.
Németh Ákos klímapolitikáért is felelős tanácsnok megköszönte a résztvevőknek, hogy eljöttek a közös munkára. Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan – mondta ki a projekt kulcsmondatát: a cselekvés pedig akkor lehet igazán hatásos, ha nem pár ember találja ki az önkormányzat egy irodájában, hanem a város kisebb és nagyobb közösségeit is bevonják a döntésekbe. Erről szól ez a mai nap is, mondta el a tanácsnok, hogy az érintettekkel együtt hozzunk közös döntéseket, illetve felmérjük, mik a környéken lakók legfontosabb igényei, hiszen ők lesznek használói a zöldfejlesztéseknek.
Németh Ákos ezután a zöldfejlesztések igazságos, minden társadalmi réteg által hozzáférhető megvalósításáról beszélt. A projekt fő célja a levegőminőség javítása, valamint a társadalomra gyakorolt hatás. Két helyszín zöldítésének tervét vázolta fel: a Hunyadi utcai kispark és a Dési Huber István Általános Iskola udvarának fenntarthatóbbá tételét, a két terület projektjét összekötő halnevelde ötletével.
Bukovszki Viktor, az ABUD mérnökiroda vezető tanácsadója a természetalapú megoldásokról beszélt, és európai példákat hozott az ökoszisztémák kialakítására, melyekkel a klímaváltozások negatív hatásai, az egészségkárosító hatások csökkenthetők, és akár helyi élelmiszerforrásként és zöld közterületként is szolgálhatnak.
A bevezető előadásokat műhelymunka követte, melyek eredményeit, tanulságait beépítik a JUSTNature projektbe. A JUSTNature projekt keretein belül összesen hat workhsopot terveznek, idén tavasszal kettőt, melyet a további két évben több követ majd, a program 2026-ban zárul.
TP
Forrás: savariaforum.hu