Június 27-én megtartottuk a nyári szünet előtti utolsó Közgyűlést. A tanácskozáson lehetőségem nyílt bemutatni azokat az előremutató kezdeményezéseket és eredményeket, amelyek segítségével gyakorlatias módon fejleszthetjük városunkat.
Örömteli esemény volt a Gyermekek Házának felújítása és újranyitása, hiszen ez a közösségi tér valóban az itt lakókért jött létre. Ezúton is köszönöm mindenkinek, aki részt vett a megnyitón vagy az igényfelmérő kérdőív segítségével jelezte felénk, hogy milyen programokat látna szívesen. A gyermek kick-box, a zumba foglalkozások és az Etka-jóga már el is kezdődött, a további programok is hamarosan érkeznek. Bízom benne, hogy újra a KISZ-Százhold városrész szíve lehet ez a hely!
Előrelépések történtek a városi hulladékgazdálkodás területén is, a használt sütőolajat további 9 új helyszínen lehet leadni. Elektronikai hulladékgyűjtést is hirdettünk, ennek keretében július 5-én az Oladi Általános Iskola parkolójában, 7-én a Huszár úti laktanyánál, szeptember 6-án a Joskar-Ola lakótelep buszfordulójánál és 8-án a Pálya utcánál tudják leadni feleslegessé vált elektronikai eszközeiket.
Arra kértem Ungár Pétert, az LMP frakcióvezetőjét, hogy terjesszen a Parlament elé egy javaslatot, miszerint Szombathely kapjon a központi költségvetésből 2 milliárd 500 millió forintot a város csapadékvíz-elvezető rendszerének fejlesztésére. Ez ugyanis elengedhetetlen lesz azért, hogy a rendszer meg tudjon birkózni a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadékkal - mondtam el a Közgyűlésen. Talán az elmúlt napok mindenkit és mindent próbára tevő hőség tükrében is mondhatjuk, hogy a mi feladatunk felkészülni a jövőre: viharok, özönvízszerű esőzések és hőhullámok már nem csak várhatóak, hanem nap, mint nap kénytelenek vagyunk elviselni őket. A klímapolitika feladata nemcsak a környezetvédelem pártolása, ugyanennyire lényeges az alkalmazkodás is. Tehát a csapadékot nem elvezetni kell, hanem megtartani és jól használni!
Elfogadtuk a Fenntartható Városi Mobilitási Tervet, vagyis a SUMP-ot. Ez a dokumentum szükséges ahhoz, hogy egyes európai uniós pályázatokon a siker reményében vegyünk részt és pénzt hozzunk haza Szombathelynek fejlesztésekre is. A pandémia jelentősen lassította a dokumentum elkészültét, hiszen a közlekedési szokások jelentősen megváltoztak. Most egy naprakész és releváns dokumentum kerül elénk - nem hiszem, hogy lenne szombathelyi, akit hidegen hagyna a város közlekedése. A SUMP célja, hogy Szombathely közlekedését a 21. század viszonyaira struktúrálja át, fejlessze a közösségi közlekedést és a polgárok igényeit egyeztesse össze a fenntarthatósággal is. A dokumentum egy sorvezető, amely segítségével a döntéshozók a lehető leghatékonyabban költhetik el a rendelkezésre álló forrásokat.
Szerződést kötöttünk a LIME-al is, akik Szombathelyen is bevezetik az elektromos roller kölcsönző rendszerüket, ami külön siker, hiszen már egyetlen nem autóval közlekedő lakos is nagy szolgálatot tesz az egész közösségnek. A mikromobilitást (és ez szerepel a Közgyűlés elé került és elfogadott SUMP-ban is) fejlesztő intézkedésekkel lehetségesnek tartjuk a levegőminőség javítását, a torlódások ritkulását, a kedvező forgalmi változásokat. A 63 gyűjtőpont biztosítja azt is, hogy a rollerek elérhetőek, praktikusak és kiépített rendszerrel rendelkezők legyenek. Maguk a rollerek gyorsak, strapabíróak, tárolásuk kis helyen is megoldott (nem befolyásolja érdemben a városképet). ez egy jó deal a város és a Lime között: bevételt teremt és növeli a mikromobilitást, ráadásul PR szempontból is megtérülő befektetés (a város valóban tesz az alternatív közlekedési módok terjesztéséért), ami hatással lehet a turizmusra is.
Módosítattuk a Blaguss menetrendjét is, az 1U járat ezentúl a Százhold városrészen, a Rumi úton közlekedik - folyamatosan kalibráljuk a menetrendet, hogy a lehető leginkább kiszolgálja a polgárok érdekeit. Továbbá a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnél is pályázunk madárvédelemre fordítható támogatásra.
Fotók: Bonyhádi Zoltán